[ Türkçe ] | English
Ulaşım | İletişim | S.S.S.

Gerze Yangını


Tarih:21.5.2011
     
 
 
 
Tarih 13 şubat 1956, büyük lodos fırtınası, Gerze’deki  bir mangaldan başlayarak bütün kasabayı  yerle bir ediyor yanmayan ev neredeyse kalmıyor. 
         Gerze yangını başladığında bütün kasaba halkı camide akşam namazındaydı. Bir iki gün önce İstanbul ve çevresini kasup kavuran lodosu belki duymuşlardı. Sucu Mehmet’in evinde kiracı olarak oturan ve Gerze’ye yeni atanan malmüdürü’nün eşi ise, lodosa, hele  böyle lodosa hiç alışık değildi. Rüzgar kasabayı kasıp kavururken malmüdürünün eşi kapı çalındı sandı, kapıyı açtı ve olan oldu. Odanın ortasındaki mangalda duran közler yerlere dağıldı oda bir anda alev aldı.
          Camiden çıkanlar çığlıklarla karşılaştılar. Bir ev yanıyordu. Hemen koştular söndürmek için, cemaat yanan eve vardığında yangının hızla yayılmakta olduğunu gördü. Rüzgar olanca şiddetiyle esiyordu ve alevler  o damdan bu dama sıçrayıp duruyordu. Bu arada Kastamonu, Sinop, Bafra, Boyabat itfaiyelerine haber verildi. Önce bütün mahalle ateş aldı, sonra bütün kasaba 3 saat gibi kısa bir sürede Sinop’un şirin ilçesi, sahil kasabası Gerze’de 1000’in üzerinde ev ve dükkan yanmış, kasaba yerle bir olmuştu. Gazete haberlerine göre tüm kasabada  100-150 ev yangından kurtulmuştu. 
          Yangın ilk başladığında doğan panik havası dört bir yanı alevlerden daha büyük hızla sarmıştı. Ali efendi eşini ve çocuklarını saklıyacak yer arıyordu’ki, mahallenin hamamını gördü. Doğru ya hamam taşdandı ve yanmazdı. Ali efendiyi gören birkaç komşuda hamama girince taş binada 15-20 kişi olmuştu bile. Yangın kısa bir sürede o çevreye ulaştı, hamamın dört bir yanını sardı.
           Derken yanmaz denilen hamamın ahşap mütemilatı ateş aldı, alevler içeri girdi ve sığınanları öldürdü. Faciayı kısa sürede bütün Türkiye duydu, hatta Amerika’ya kadar ulaştı. Yalnız Türk gazeteler değil birçok yabancı gazete de olayı haber olarak verdi. O tarihte Cumhuriyetin  Ankara temsilcisi olan Cevdet güreşin yanına muhabirler, MÜcahit Başer ve Yurdakul Fincancıoğlu ile foto Muhabiri Necati Andıç ile Muammer Kaynak’ı alarak bir uçak kiralandı. Ankara’dan havalanan özel uçak gerze üzerinde birkaç tur attı, fotoğraflar çekildi. Sonra Gerze’de yurttaşlarla söyleşiler yapıldı ve Ankara’ya geri dönüldü. Yangından birkaç gün sonra cumhurbaşkanı celal Bayar Gerze’ye geldi, felaketzedelerle  konuştu, sonra Gerze’ye yardımlar başladı. Parlamentodan gerze için ‘ afetler yasası’ çıkarılmıştı.  Gerze’nin yeniden imarına başlandı, devlet  kredi verdi, ev  yapıldı ve Gerze’nin yaraları zaman içinde sarıldı. Ancak tüm bu maddi yardımlar yaraları tümüyle sarmaya yetmedi. İnsanların içinde bir korku kalmıştı.
 
 
 
 


 
Hostajans İnternet ve Hosting Hizmetleri