[ Türkçe ] | English
Ulaşım | İletişim | S.S.S.

Kent Rehberi


Tarih:17.5.2011


Tarihi Yerler

 

ACISU IÇMESI

 

Sinop ili Gerze ilçesine bagli, Acisu Köyünde bulunan Acisu Içmesi,fazla miktarda CO2 içerdiginden içme suyu olarak da kullanilmaktadir.Suyun sicakligi 15 derece civarindadir.Ayrica içmenin suyu mide rahatsizliklarinin tedavisinde kullanilmaktadir.Acisuyun çiktigi kaynak yerinde güzel bir piknik ortami halkin hizmetine sunulmaktadir.

ÇEÇE SULTAN TÜRBESI

 

 

Ilçemize 15 km uzaklikta Çeçe Köyü’nde bulunan Çeçe Sultan Türbesi, yillardan bu yana ilçeyi ziyaret edenlerin büyük bir arzuyla görmek istedikleri, dileklerde bulunduklari bir ziyaret yeridir. Türbe içinde Çeçe Sultan’in kendi ve çocuklarinin tabutu ile esyalari korunmaktadir.Türbenin önünde yillar öncesinde baglanmis renk renk çullar içinde saçlarin bulundugu bir Dilek Agaci ile silindir seklinde bir Dilek Agaci’da ziyaretçilerin büyük bir ilgisini çekmektedir. Her yil Mayis ayinin ilk haftasinda Çeçe Sultan anisina keskek senlikleri yapilmaktadir.

YAKUP AGA KONAGI

 

 

 Simdiki binanin bulundugu yerde evvelce yapilmis iki katli bir ev ve arkasina açik bir at ahiri varmis. Konak yapimna karar verilince, Romanya'dan firinlanmis kafi kereste, Rusya'dan kalfalar ve tavan ve duvar resimleri için ressamlar getirilmis ve konak 1911 yilinda insa edilmistir.Binanin zemin katinda; 4 dükkan, büyük mutfak, çamasirhane ve iki firin yer alacak sekilde insa edilmistir. Üst katlarda toplam 12 oda 6 salon, 6 tuvalet, 6 küçük banyo mevcuttur. Odalarin 3 tanesinde ayrica bacali ocak vardir. Binanin son katindaki balkonlu taraftaki dairede Haci Zekeriya Efendi'nin, batiya bakan diger dairede de Yakup Kiliç'in kaldigi ve iki daire arasinda büyük bir kapali kapi ile yine alt katlarla arasindaki merdivenler basinda iki büyük kapi vardir. Yani 2 adet süit daire (iki ayri ev) havasi verilmistir. Konagin üst katlarindaki tavanlardaki yagli boya resimler Rusya'dan getirilen ressam tarafindan yapilmistir.

 
Hostajans İnternet ve Hosting Hizmetleri