[ Türkçe ] | English
Ulaşım | İletişim | S.S.S.

Direniş Başladı

Tüm Haberler

Tarih:3.12.2017
Direniş Başladı

 


 

    Gerze bugün tarihi günlerinden birtanesini yaşadı.

 

 

    Bilindiği üzere ilçemizde son zamanlarda kurulması planlanan Kafes Balıkçılığı’na “DUR” diyebilmek adına çalışmalarda bulunan YEGEP, geçtiğimiz günlerde başlattığı imza kampanyasının ardından eylem düzenleyerek mücadelenin ilk kıvılcımını başlattı.

 

 

 

    Saat 11.30’da ilçemiz Balıkçı Kooperatifi önünden “Kafes Balıkçılığı’na Hayır” pankartlı tekneleri Töngel Sokağı’na uğurlayan vatandaşlarımız ardından Belediyemizin tahsis ettiği araçlar ile mevkiiye vararak eyleme devam ettiler.Burada toplanan kalabalık ilk olarak hazırladıkları pankartlarla Gerze’den hareket eden kayıkçılarımızı karşılarken eylemin devamı Belediye Başkanımız Sayın Osman BELOVACIKLI’nın gerçekleştirdiği Basın Açıklaması ile devam etti.

Gerçekleştirdiği açıklamada Kafes Balıkçılığı’nın zararlarını anlatan Belediye Başkanımız yaptığı açıklamada; “ Bugün Töngel Sokağı’nda Kafes Balıkçılığı’nı protesto etmek için toplanmış bulunuyoruz. Konumu itibariyle oldukça önemli olan Töngel Sokağı belki de hayatının ikinci büyük darbesini yaşıyor.Bu sahiller doğal haliyle dünyanın en güzel yerleri iken Karadeniz Sahil Yolunun yapılması ile birlikte gördüğünüz gibi kaya yığını haline geldi. Ardından, ikinci defa denizimizi kirletmek için harekete geçtiler. Burası balıkçılık ile geçinen bir ilçe. Bu ilçede özellikle kıyı balıkçılığı yapılmaktadır. Gerze ve Töngel Sokağı’nda uzun yıllardır denizi kirlettiği için Trol Avcılığı dahi yasaktır. Gerze’ye hiçbir Trol Gemisi giremez. Bu kadar denizini seven bir balıkçı kitlesi varken buraya kafes balıkçılığının yapılması ilçemize ve denizimize yapılmış bir ihanettir. Bizler buna karşı dimdik duracağız. Son yıllarda Ege ve Akdeniz’de sürdürülen mücadeleler kazanıldı ve buralardan sökülen kafesler şimdi bizim temiz sularımıza getirilmek isteniyor. Bu duruma Termik Santral Mücalesinde olduğu gibi tekrar “DUR” diyelim.” Dedi.

 

 

 

 

    Belkide uzun soluklu bir mücadelenin başlangıcı olan anlamlı eylem gerçekleştirilen açıklamaların ardından katılımcıların yaktıkları Mangal Ziyafeti ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Henüz yorum eklenmemiş
Yorum yazmak için üye girişi yapınız
 
Hostajans İnternet ve Hosting Hizmetleri