[ Türkçe ] | English
Ulaşım | İletişim | S.S.S.

Kadına Şiddete HAYIR!!!

Tüm Haberler

Tarih:25.11.2017
Kadına Şiddete HAYIR!!!

 


    Gerze Kadın Platformu tarafından “Kadına Şiddete Hayır” diyebilmek adına önce basın açıklaması ardından, Panel düzenlendi.

   Belediye Başkanımız Osman BELOVACIKLI, Cumhuriyet Halk Partisi Gerze İlçe Başkanlığı ve sosyal sorumluluk sahibi çok sayıda vatandaşımızın katıldığı Basın Açıklaması ilçemiz Hükümet Meydanı Önünde gerçekleşti.

 

 

 

    Gerçekleştirilen basın açıklaması şu şekilde ifade edildi;

Biz kadınlar, umudu doğuranlar olarak, bütün zorluklara, her türden şiddete rağmen biat etmeden itirazımızı her zaman dayanışmayı büyüterek daha güçlü bir sesle dile getireceğiz.

Yaşadığımız her türden ayrımcılığa ve şiddete karşı özgürlük mücadelemizi toplumsallaştırarak evde, sokakta, tarlada, fabrikada hep yan yana kol kola durarak umudu yeniden, hep yeniden doğuracağız!

Popüler kültür dilinde, geleneksel söylemlerde, şarkıların, edebiyatın, atasözlerinin, deyimlerin, Türk Dil Kurumu tanımları içindeki şiddet içeren tanımlamaları, futbol, mizah, kısacası kadını anaları, kız kardeşlerimizi aşağılayan söylemleri gündelik hayatımızdan ve hayatın her alanından çıkartıyor, dışlıyoruz. İlkel eril zihniyet ürünü küfür; şiddeti ve tecavüzü meşrulaştırmaktadır.

İçerde ve dışarda sürdürülen savaş politikaları, kutuplaştırıcı ve nefreti körükleyen siyaset, eril şiddeti meşrulaştırıyor. Savaşın en ağır bedellerini kadınlar ve çocuklar ödüyor. Savaş; kadınlar için daha fazla tecavüz, yoksulluk, göç ve kölelik anlamına geliyor.

                Hak ve hukuk kavramlarını hiçe sayan OHAL kapsamında çıkarılan 28 KHK ile;  21 bin 409 kadın emekçi işinden edildi. İhraç edilen 53 kişi intihar etti. Onbinlerce kadın adli ve idari soruşturmalara ve cezalara maruz kaldı.

                Belediyelere atanan kayyumlar eliyle kadın birimleri işlevsiz hale getirildi. Şiddetle mücadele eden kadın dernekleri kapatıldı. Kadın sığınma evlerinin arşivlerine el konuldu. Gizlilik gerektiren bilgilere daha fazla kişinin ulaşması düzenlemesi getirildi. Kadın siyasetçiler, belediye eş başkanları, gazeteciler,eğitim emekçileri, kadın hakları savunucuları ve sendikacılar tutuklandı.

                Bir yandan eşitlik, adalet, özgürlük ve barış gibi evrensel talepler linç sebebi olabiliyorken, bir yandan da yaşam alanlarımız sınırlandırılıyor.  Sokağı kadınlar için daha güvenli hale getirmek yerine; pembe otobüs gibi ayrımcı uygulamalarla seyahat özgürlüğümüz elimizden alınmaya çalışılıyor. Makbul kadınlığın yegane şartı olarak mutlak itaati dayatan normlar, yeni toplumsal değerler olarak inşa edilmeye çalışılıyor.

                İktidarı boyunca başta kiralık işçi büroları, taşeron ve performansa dayalı çalışma biçimleriyle kadın emeğinin daha fazla sömürülmesinin, kadınların esnek, güvencesiz ve düşük ücretle istihdam edilmesinin önünü açan bir çok düzenlemeyi hayata geçiren devlet, OHAL KHK’ları ile iş güvencesini fiilen ortadan kaldırmıştır.

                Çalışma hayatının esnekleştirilmesi en çok kadın emekçileri etkileyecek, kadını eve hapsedecek, iş güvencemizi, emeklilik hakkımızı gaspedecektir.         

Kadınların özerk alanlarına müdahaleyi kendine hak gören hükümetlerin; cinsiyetçi, tekçi, militarist, dinselleştirme politikalarına boyun eğmeyeceğimizi defalarca söyledik, yine söylüyoruz.

                Her haliniz cinsiyetçiydi, OHAL’iniz daha cinsiyetçi. Her Halinize Direneceğiz!

 

 

    25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele günü vesilesiyle gerçekleştirilen Basın Açıklamasının ardından saat 14’de ilçemiz Say Çaybahçesi’nde Panel düzenlendi.

    Gerçekleştirilen panelin Moderatörlüğü’nü Zehra TİRYAKİ gerçekleştirirken etkinliğin devamını misafir olarak katılan Uzman Psikolog Merve KARABULUT ve Psikolog Nurgün ÖZTÜRK sürdürdü.

 

 

 

    Toplumsal Cinsiyetcilik üzerine bahsedilen panelde kadın ve erkek arasındaki davranış farkı da tespit edildi.Toplumsal Cinsiyetçiliğin oluşmasında ki sebeplerin incelendiği panelde siyasi liderlerin söylemleri, reklam ve diziler içindeki kadın, erkek ayrımcılığının şiddeti tetiklediği belirtilirken katılımcıların da soruları ve problemleri çözüme kavuşturuldu.

 

 

    Cinsel konularda oldukça acımasız ve suçlayıcı bir toplum yapısına sahip olduğumuz vurgulanırken panelin ilerleyen bölümünde Şiddet Türleri incelendi.Cinsel Şiddetin nerelerde ve nasıl gerçekleştiğine dair hususlar gün yüzüne çıkartılırken toplumsal olarak şiddetin olduğu her türlü ilişkinin bitirilmesi gerektiği de vurgulandı.

 

 

 

    Panelin sonunda Belediyemizce Uzman Psikolog Merve KARABULUT ve Psikolog Nurgün ÖZTÜRK’e plaket takdim edildi.

 

 


Henüz yorum eklenmemiş
Yorum yazmak için üye girişi yapınız
 
Hostajans İnternet ve Hosting Hizmetleri