[ Türkçe ] | English
Ulaşım | İletişim | S.S.S.

Kafes Balıkçılığı’na Karşıyız

Tüm Haberler

Tarih:14.11.2017
Kafes Balıkçılığı’na Karşıyız

 


    İlçemiz bugün tarihi günlerinden birisini yaşadı.
   Termik Santral Mücadelesiyle dünyaya destan olan YEGEP; ilçemizde kurulması planlanan Kafes Balıkçılığı’nın da önüne geçebilmek adına başlattığı hareketlenmede Basın Açıklaması gerçekleştirdi.

 

 

   Saat 12.30’da ilçemiz Balıkçılık Kooperatifinde gerçekleşen açıklamada Balıkçılık Kooperatifi adına konuşma yapan H. Suat IŞIDI; “SEVGİLİ GERZELİLER;

  Bilindiği gibi bu günlerde Gerze ve Sinop açıklarında denizlerimizde kafes balıkçılığı yapılacağından bahsediliyor. Bizler Gerze Balıkçıları olarak; denizimizi kirleten, turizmimize zarar veren ve deniz canlılarının yok olmasına sebep olan kafes yetiştiriciliğine sonuna kadar karşıyız. Denizlerimizi kirlettirmeyeceğiz. Sırf kafes balıklarına yem olsun diye hamsimize dokundurmayacağız.

    Sevgili Gerzeliler kafes balıkçılığı neticesinde sudaki doğal yaşam bitecek. Bunlar kafeslerde yetiştirdikleri balıkların sık sık hasta olması sonucu ilaçlayacaklar antibiyotik verecekler. Bu antibiyotikleri denizde serbest yaşayan diğer balıklarda vücutlarına alacak ve o balıklardan da bizlere ulaşacak. Denizlerimizde gözle görülür kirlilikler oluşacak ve istenmeyen türler olağanüstü büyüklüklere ulaşacak. Örneğin fareler geme boyutuna değil 2-2 buçuk kiloluk boyutlara ulaşacak.

    Gerze balıkçısının yüzer ağları bu kafeslere takılacak, ağlarımız parçalanacak, balıkçılık faaliyetleri azalınca insanlar evlerinde yiyecek balık bulamayacaklar. Sanmayın ki bu kafes balıkları ucuza evlerimize girecek. Öyle bir şey olmayacak. Hızlı yemleme ile büyüyen balığı denizlerimizdeki doğal balıklara tercih edemeyiz. Denizimize doğamıza sahip çıkalım. Denizlerimizi kafeslerle doldurtmayalım. Gerze’mizi kafesleyemezsiniz  biz Gerze Balıkçıları olarak buna izin vermeyeceğiz. Her türlü yasal hakkımızı kullanacağız.

       Bizlere destek veren herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

 

 

    Gerçekleştirilen Basın Açıklamasının ardından Belediyemizin süreçle ilgili yaptığı hamleleri anlatmak üzere söz alan Belediye Başkanımız Osman BELOVACIKLI’nın konuşmasının ardından etkinlik sona erdi.

 

 

 

 

 


Henüz yorum eklenmemiş
Yorum yazmak için üye girişi yapınız
 
Hostajans İnternet ve Hosting Hizmetleri