[ Türkçe ] | English
Ulaşım | İletişim | S.S.S.

CittaSlow Sunday Fest Foto Safari Yarışması Başladı

Tüm Haberler

Tarih:8.8.2017
CittaSlow Sunday Fest Foto Safari Yarışması Başladı 

GERZE BELEDİYESİ

CİTTASLOW GERZE FOTOĞRAF  YARIŞMASI  ŞARTNAMESİ

 

 

1.      Yarışmanın  Adı : Gerze Belediyesi  ‘Sakin Şehir’ fotoğraf yarışması

 

2.      Konu :  Sakin şehirden yaşam manzaraları

 

 

3.      Amaç : 4 Şubat 2017 tarihinde  Cittaslow  unvanı  alarak Dünyada  eşsiz  doğası  ve bir  birinden  değerli özellikleriyle tescillenen  Gerze’nin sakinlerinin  gözünden  fotoğraflarla  belgelenmesidir. Yarışma; ilçemizin doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel değerlerini geniş kitlelere ulaştırmak, bölgenin turizm potansiyeli hakkında farkındalık oluşturmak, ilçemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla Gerze’nin tarihsel ve kültürel zenginlikleri ile birey ve toplum yaşamlarından kesitleri ön plana çıkaracak fotoğrafları konu almaktadır. Fotoğraf sanatı aracılığı ile Gerze ilçesi sınırları içerisinde tarihi yapılar, doğal güzellikler, bölgeye ait kültürel öğeler ve mahallelerdeki sosyal hayatı belgeleyerek; kentimizin tanınmasını sağlamak, kente ait görsel bellek ve Gerze’nin  tanıtılması için arşiv oluşturmak, ayrıca bu etkinlik aracılığıyla Türk Fotoğraf Sanatı ve fotoğraf sanatçılarının gelişimine katkıda bulunmak, amaçlanmaktadır.

 

4.      Yarışma Bölümleri : Yarışma tek  kategoridir. Sayısal (dijital ) renkli  veya  siyah –beyaz fotoğraf  dalındadır.

 

 

5.       Katılım Koşulları :

·          Yarışma 18  yaşını  doldurmuş tüm profesyonel  ve amatör  fotoğrafçılara  açıktır.

·         Başka yarışmalara  gönderilmiş  fotoğraflar bu yarışmaya katılamaz.

·         Yarışmaya  katılım ÜCRETSİZDİR.

·         Her yarışmacı ,en  fazla 4 (dört) adet renkli veya  siyah-beyaz eserleriyle yarışmaya katılabilirler.

·         Fotoğrafların 2017 yıllarında Gerze ve  köylerinde  çekilmiş  olması  gerekmektedir. Aksine  davranış  kural ihlali sayılır.

·         Daha önce  ya da  bu  yarışma ile  eş zamanlı yapılan herhangi bir  yarışmada  ödül  almış fotoğraflar ile  bu  fotoğrafların deklanşör ve  kadraj farklılığı içerenleri yarışmaya katılamaz. Aksine  bir  davranış  kural ihlali sayılır.

 

 

·         Gönderilen  fotoğrafların daha  önce sosyal  medya  ortamında  yarışma  organizasyonu dışında veya fotoğraf  kulübü /topluluğu /derneği  etkinliklerinde  eğitim  amaçlı  paylaşılmış ve yayınlanmış olması katılıma  engel değildir.

·         Anılan fotoğrafın , bu yarışmadan önce  veya bu  yarışmayla eş  zamanda yapılan herhangi bir  yarışmada ödül  almış olduğunun  ortaya  çıkması  durumunda ,katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. Fotoğrafın ,sergilenmiş veya yarışma  organizasyonun dışında yayımlanmış olması ise yarışmacıya katılım  açısından  engel oluşturmaz.

·         Fotoğraflara renk ,keskinlik ,toz alma gibi  bazı işlemler yapılması ,kontrast ayarları ,değerlendirme açısından  sorun oluşturmaz .

·         Fotoğrafların yapısı  belge niteliği   taşıdığı için ,değiştirilmemiş  olmalıdır.  Bu konuda seçici kurulun takdiri esastır.

·         Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle  oluşturulan  panoramik ,kolaj  ve HDR fotoğraflar yarışmaya  kabul  edilmeyecektir.

·         Başkasına ait görüntüleri olduğu gibi veya  kısmen kullanan ;yapıt kendisine ait olmadığı  halde kendisininmiş  gibi  göstermeye ve  seçici kurulu yanıltmaya yönelik her  türlü müdahale ve  değişikliği yapan katılımcı hakkında   kural ihlali  işlemi  uygulanır.

·         Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının  çekilmesine ve  bir  yarışmaya gönderilmesine ,fotoğrafın görsel ,internet  ve  basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin  verdikleri  kabul  edilir.

·         Kural  ihlallerinde ; kural  ihlali  nedeniyle iptal edilen ödül ve /veya sergilemenin yeri  boş  bırakılır. Katılımcının ödül ,unvan ve  her  türlü kazanımları geri  alınır. Ödül verilmişse katılımcının ödülü geri  vermesi gerekir. Bu  durum ,diğer ödül  almış ve  /  veya alamamış yarışmacılara talep  hakkı  doğurmaz .

·         Yarışmaya fotoğraf  göndererek katılan tüm  yarışmacılar, şartnamede belirtilen yarışma koşullarına uymayı  kabul  etmiş sayılır.

 

6.       Fotoğrafların İşaretlenmesi ve Gönderilmesi :

·         Fotoğraflar  cittaslowgerze@gerze.bel.tr adresine  yollanacak  ya da  Gerze  belediyesi  Cittaslow ofisine  şahsen  teslim  edilecektir.

·         Yarışmaya  katılacak  fotoğraf 150-300dp çözünürlükte , jpg/jpeg formatında ve dosyaların  boyutu 2Mb’den az olmamalıdır.

·         Ödül (derece ) alan  fotoğrafların sergileme  için  baskı alınabilecek büyüklükteki dijital  halleri sergi  öncesi  tekrar istenecektir.

 

 

·         Eserlerin mail ortamına  aktarılması  ya da  yüklenmesinden  oluşacak sorunlar için  Gerze Belediyesi  sorumlu olmayacaktır.

7.       Diğer Hususlar :

·         Yarışmada  ödül (derece) alan fotoğraflar ve sergide yer alacak diğer  fotoğrafların yayın ,telif, kullanım ve ,sergileme hakkı eser sahipleriyle birlikte Gerze Belediyesine ait olacaktır. Bu eserler Gerze Belediyesi  arşivinde  saklanacaktır.

·         Ödül (derece)alan  eserler Gerze Belediyesi tarafından kitap ,broşür ,web sayfası , sosyal medya ve  benzeri basılı ve  görsel  yayınlarda fotoğrafçı ismi  belirtmek koşuluyla  kullanılacaktır.

·         Katılımcılar bu şekilde kullanılan fotoğrafları için verilen  ödülden başka herhangi bir  telif  hakkı ya  da maddi manevi talep ileri sürmeyeceklerini gayrikabili rücu kabul ,beyan ve taahhüt ederler.

·         Yarışma sonrası için planlanan  sergide yer alacak ,derece alan  ve seçici kurul  tarafından sergilenmeye değer  görülen fotoğraflar Gerze Belediyesi tarafından bastırılacak olup katılımcılardan herhangi bir  bedel tahsil edilmeyecektir.

·         Fotoğraflar bastırıldıktan sonra Gerze Belediyesi arşivine kaldırılacak ve serginin dolaşımı söz konusu olduğunda bu dolaşımda yer alabilecektir.

·         Yarışmaya mail  yoluyla ya da elden  fotoğraf teslim  ederek  katılan  tüm  yarışmacılar , şartnamede belirtilen yarışma koşullarına  uymayı  kabul  etmiş  sayılır .

8.Seçici  Kurul :

Osman  BELOVACIKLI (Belediye Başkanı ) 

 Dilem ALTUNEL , Özgür BÜYÜK , Uğur ÇETİN , Deniz  MIZRAKLI 

9.     Yarışma Takvimi :

Son Başvuru Tarihi : 1 Eylül 2017

Seçici Kurul Değerlendirmesi : 8 Eylül 2017

Sonuçların Açıklanması : 15 Eylül  2017

Ödül Töreni , Sergi : 24 Eylül 2017

 

 

10.    Yarışma Sonuçlarının Duyurulması : www.cittaslowgerze.com  www.gerze.bel.tr  ve kuruma ait sosyal  medya  hesaplarından  duyurulacaktır.

 


Henüz yorum eklenmemiş
Yorum yazmak için üye girişi yapınız
 
Hostajans İnternet ve Hosting Hizmetleri