[ Türkçe ] | English
Ulaşım | İletişim | S.S.S.

Gerze’de Kırkpınar Tadında Güreş Şöleni

Tüm Haberler

Tarih:4.8.2017
Gerze’de Kırkpınar Tadında Güreş Şöleni

 


    Belediyemiz tarafından yapılan 6.Geleneksel Gerze Yağlı Pehlivan Güreşleri adeta Tarihi Kırkpınar Güreşleri tadında geçti.

 

 

    Bu yıl 656.sı düzenlenen Tarihi Kırkpınar Güreşlerinde üçüncülüğü elde eden Şaban YILMAZ, Ali Rıza KAYA, Fatih ATLI, Ekrem YAVUZ,  Güngör EKİN gibi  toplam 16 Başpehlivanın kol bağladığı güreşlerimizde halkımızın ilgisi her zamanki gibi yoğun oldu.

 

 

 

    Keşkek ikramının da yapıldığı Güreş Festivalimize Sinop ve Gerze protokolü tam kadro katıldı.

    Baş, Başaltı, Büyük Orta, Küçük Orta Büyük, Küçük Orta KÜÇÜK, Deste Büyük, Deste Küçük, Ayak, Tozkoparan, Teşvik İki, Teşvik Bir, Minik İki ve Minik Bir kategorilerinde yüzlerce Pehlivanın kol bağladığı kapışmalar sık sık vatandaşlarımız tarafından büyük alkış aldı.Pehlivanlarımızın kıyasıya mücadele ettiği Güreşlerimizde adeta kemik sesleri izleyicilerimiz tarafından duyulur oldu.

 

 

 

    Bu yıl altıncısını düzenlediğimiz Yağlı Pehlivan Güreşlerinde sponsorlorumuza plaket takdimi edilirken Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Türk Güreş Vakfı Genel Başkanı Ahmet AYIK adına Sinop Milletvekili Nazım MAVİŞ, Belediye Başkanımız Osman BELOVACIKLIya plaket takdiminde bulundu. Gerçekleştirilen plaket takdimi sırasında konuşan Belediye Başkanımız Osman BELOVACIKLI; “ Gerze bir kez daha tarihi günlerinden birtanesini yaşıyor.Güreşsever halkımıza Tarihi Kırkpınar tadında bir şölen daha yaşatmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyorum.Artık çıtayı yükselttik.Geçtiğimiz sene sözünü verdiğim gibi ve alkışlarınızdan da anlaşılacağı üzere her sene bu çıtayı daha da yukarıya çekerek Gerze’yi ikinci Kırkpınar yapacağımızın sözünü veriyorum” dedi.

 

 

 

    On iki meydan hakemi ve iki Cazgır’dan birisi olan Hemşehrimiz Kemal KARGA’nın da yer aldığı komite sergilediği adil tutumu ve anlamlı konuşmalarıyla Güreş Festivalimize ayrı bir renk kattılar.Gerçekleştirilen Başpehlivan müsabakasının finalinde ise Şaban YILMAZ ile Güngör EKİN kol bağladı.Kırkpınar tadında geçen müsabakada Başpehlivanlarımız birbirlerine karşı mücadelesi sık sık vatandaşlarımızdan alkış toplarken normal sürenin son bölümünde Güngör EKİN  muhteşem bir atakla Şaban YILMAZ’ın sırtını yere getirdi.

 

 

 

    Gerçekleştirilen müsabakalarda ise Türkiye Güreş Federasyonu’nun resmi sonuçları ise şöyle oluştu:

         Baş Pehlivan => 1.Güngör EKİN, 2.Şaban YILMAZ, 3.Gökhan ARICI ve Ekrem YAVUZ

         Baş Altı => 1.Yücel YAZICI, 2.Kazım YAZ, 3.Adem ALTUN  ve Birol KOÇ

 

     Kıyasıya mücadele ve hırstan duyulan kemik sesleri ile büyük takdir toplayan 6.Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşlerimiz’de gün bu sonuçlar ile sona erdi.Belediye Başkanımız Osman BELOVACIKLI’nın da söz verdiği gibi önümüzde ki senelerde bir öncekinden daha da büyük bir Güreş Festivali ile görüşmek üzere, esen kalın.

NOT: Belediyemiz tarafından bu yıl 6.sı düzenlenen Geleneksel Gerze Yağlı Pehlivan Güreşleri Fotoğraflarının devamına sayfa sonundan ve FOTO GALERİ butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Henüz yorum eklenmemiş
Yorum yazmak için üye girişi yapınız
 
Hostajans İnternet ve Hosting Hizmetleri