[ Türkçe ] | English
Ulaşım | İletişim | S.S.S.

İstiklal Marşı Kabulünün 96.Yılı ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Programı Düzenlendi

Tüm Haberler

Tarih:13.3.2017
İstiklal Marşı Kabulünün 96.Yılı ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Programı Düzenlendi

 


    Belediyemiz Kültür ve Sanat Merkezi’nde İstiklal Marşı’nın kabulünün 96.yılı ve Milli şair M. Akif ERSOY’u anma programı düzenlendi.

    Gerçekleştirilen programa İlçemiz Kaymakamı Bülent BAYRAKTAR, Belediye Başkanımız Osman BELOVACIKLI, Cumhuriyet Başsavcısı Eray Burak BUYRUK, Garnizon Komutanı/İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Murat ÖZCAN, İlçe Emniyet Amiri Aslı ÖZCAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür TOKGÖZ, Ak Parti Gerze İlçe Başkanı İzzet KARAMAN, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

 

    Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Metin ÇALMAZ gerçekleştirdi.ÇALMAZ yaptığı konuşmada; “Bugün İstiklal Marşı kabulünün 96.yılını kutluyoruz.Bayrağımız ve onu ebediyen meşrutiyetini sembolüdür İstiklal Marşı.İstiklal Marşı’nı sevmek; bağımsızlığımızı, onurumuzu sevmektir.Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır.İstiklal Marşı’nı bilmek Mehmet Akif ERSOY’u tanımaktır.Mehmet Akif hasta yatağında yatarken öğrencisi gelip: “Hocam, Şu İstiklal Marşı’nı bir daha kaleme alsana.” Teklifine şu tarihi sözlerle karşılık vermiştir.”Allah bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.”Bu bile Mehmet Akif’in bağımsızlık sevdalısı olduğunu gösterir.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

    Programın devamında ise GMTAL öğrencisi Sadık YILMAZ “Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor” adlı şiiriyle Kültür ve Sanat Merkezi’ni dolduran vatandaşlarımıza duygu dolu anlar yaşattı.

 

 

    Birbirinden güzel ve anlamlı gösterilerin yapıldığı programda ardından, GMTAL Tarih Öğretmeni Hülya YEŞİLYURT KIVILCIM İstiklal Marşı’nın yazılmasına sebep olan tarihi olaylardan bahsederek geçmişe ışık tuttu.

 

 

    Günün önemi dolayısıyla ilçemizde ki okullar arasında yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları birincilerinin de eserlerini icra ettiği programda ilk olarak sahneye Ortaokullar arası şiir yarışmasında birinci olan Atatürk Ortaokulu öğrencisi Nisanur ASLAN çıktı.Ardından, Liseler arası kompozisyon yarışmasında birinci olan Atatürk ÇPL öğrencisi Fatma EKŞİ anlam dolu yazısını seslendirdi.

 

 

 

    Anlam dolu etkinliğin devamında ise Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un hayatını anlatan kısa belgeselin sunulduğu programda izleyenler ülkemizin ne zor şartlar altında bağımsızlık mücadelesi verdiğini benimsemiş oldular.

 

    Programın son bölümünde ise GMTAL Öğrencisi Mert AKSOY “Gençliğin Akife Mektubu” adlı yazısını seslendirdi.Geleceğimizin umudu gençlerimizin seslendirdiği mektup büyük alkış toplarken programın kapanış bölümünde GMTAL Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Naima ATAMAN’ın hazırlamış olduğu oratoryo  ve yarışmaya giren öğrencilere hediye takdim töreni gerçekleşti. 

 

 

 

 


Henüz yorum eklenmemiş
Yorum yazmak için üye girişi yapınız
 
Hostajans İnternet ve Hosting Hizmetleri